Skip to content

30 Sherwood Lane #1aFairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$754,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block2302
Lot7
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB-6500SF
Dwellings1
Zoning23
Sq Footage---
Acreage6.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,500
31%
Improvement Value:$507,900
69%
Total Assessment$735,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,708+4.0%
2024$15,098+1.3%
2023$14,907+4.9%
2022$14,215+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$754,000

To:

DeedBook 6365, Page 810