Skip to content

30 Sherwood Lane #11Fairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block2302
Lot7
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SCB-7403SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,100
31%
Improvement Value:$578,500
69%
Total Assessment$837,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,891+4.0%
2024$17,196+1.3%
2023$16,978+4.9%
2022$16,191+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000

To:

DeedBook 20180, Page 70071

Property Sale

Sale
$858,748
DeedBook 12017, Page 6845