Skip to content

19 Daniel RdFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block2702
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SCB-48100SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage3.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$683,400
14%
Improvement Value:$4,209,300
86%
Total Assessment$4,892,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,508+4.0%
2024$100,447+1.3%
2023$99,175+4.9%
2022$94,576+15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968