Skip to content

4 Fairfield CourtFairfield, NJ 07004

Built 1952

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block2703
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description1SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
42%
Improvement Value:$260,900
58%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+4.0%
2024$9,232+1.3%
2023$9,115+4.9%
2022$8,693+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,271DeedBook 20240, Page 43175

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,271DeedBook 20220, Page 47130Recorded5/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952