Skip to content

10 Stonybrook CircleFairfield, NJ 07004

Built 2018

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block3002
Lot1.01
QualifierC0010
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
66%
Improvement Value:$129,600
34%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+4.0%
2024$7,793+1.3%
2023$7,694+4.9%
2022$7,338-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20180, Page 79335

Property Built

Built

Year Built: 2018