Skip to content

11 Stag TrailFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3504
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1842SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,772
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,400
55%
Improvement Value:$186,000
45%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+4.0%
2024$8,487+1.3%
2023$8,380+4.9%
2022$7,991-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968