Skip to content

106 Fairfield RdFairfield, NJ 07004

Built 1957

Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block1002
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,500
44%
Improvement Value:$163,900
56%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+4.0%
2024$6,024+1.3%
2023$5,947+4.9%
2022$5,671-6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5371, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1957