Skip to content

46 John St.Fairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 6, 2004

Property Information

Block3602
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2836SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,662
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
53%
Improvement Value:$250,300
47%
Total Assessment$534,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411+4.0%
2024$10,967+1.3%
2023$10,828+4.9%
2022$10,326+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 6136, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1975