Skip to content

3 West DrFairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block3602
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,054
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,500
41%
Improvement Value:$406,900
59%
Total Assessment$693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,811+4.0%
2024$14,236+1.3%
2023$14,055+4.9%
2022$13,403+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975