Skip to content

4 Anthony LaneFairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block3602
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,834
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
45%
Improvement Value:$352,800
55%
Total Assessment$636,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,600+4.0%
2024$13,071+1.3%
2023$12,906+4.9%
2022$12,307+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

To:

Sq Ft2,834DeedBook 12314, Page 5113

Property Built

Built

Year Built: 1975