Skip to content

6 West DrFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block3604
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2422SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,630
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
49%
Improvement Value:$286,700
51%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+4.0%
2024$11,577+1.3%
2023$11,430+4.9%
2022$10,900-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5359, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1974