Skip to content

16 West DrFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block3604
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,727
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
48%
Improvement Value:$295,000
52%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,222+4.0%
2024$11,747+1.3%
2023$11,598+4.9%
2022$11,061-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974