Skip to content

3 Edgewood TerraceFairfield, NJ 07004

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block3801
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-3253SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,302
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,400
49%
Improvement Value:$296,100
51%
Total Assessment$582,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,442+4.0%
2024$11,959+1.3%
2023$11,807+4.9%
2022$11,260-4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 5384, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1971