Skip to content

490 Route #46Fairfield, NJ 07004

Built 1981
Industrial

Last Sale Price
$3,800,000
Last Sale Date
Sep 11, 2002

Property Information

Block3802
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1SCB-56998SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage3.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,541,300
21%
Improvement Value:$5,972,600
79%
Total Assessment$7,513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$160,497+4.0%
2024$154,260+1.3%
2023$152,307+4.9%
2022$145,244+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,800,000

To:

DeedBook 5919, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1981