Skip to content

4 Concord RoadFairfield, NJ 07004

Built 1976

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 9, 2008

Property Information

Block3904
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2910SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,648
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,600
42%
Improvement Value:$452,400
58%
Total Assessment$778,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,618+4.0%
2024$15,972+1.3%
2023$15,770+4.9%
2022$15,039+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft3,648DeedBook 12142, Page 2710

Property Built

Built

Year Built: 1976