Skip to content

48 Cheri LaneFairfield, NJ 07004

Built 1976

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block3901
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-3678SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,660
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,100
43%
Improvement Value:$445,000
57%
Total Assessment$777,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,599+4.0%
2024$15,954+1.3%
2023$15,752+4.9%
2022$15,021+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,660DeedBook 20190, Page 60325

Property Built

Built

Year Built: 1976