Skip to content

3 Birchtree DriveFairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block3909
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1892SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,101
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
52%
Improvement Value:$283,700
48%
Total Assessment$589,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,596+4.0%
2024$12,107+1.3%
2023$11,953+4.9%
2022$11,399+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975