Skip to content

19 Annette Rd.Fairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 4, 2014

Property Information

Block4005
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,100
51%
Improvement Value:$276,100
49%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,945+4.0%
2024$11,480+1.3%
2023$11,335+4.9%
2022$10,809+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,350DeedBook 12513, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1966