Skip to content

15 Annette RoadFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block4005
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2761SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,411
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,500
52%
Improvement Value:$263,600
48%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+4.0%
2024$11,273+1.3%
2023$11,130+4.9%
2022$10,614-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966