Skip to content

7 Annette RoadFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block4005
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-2016SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
48%
Improvement Value:$301,800
52%
Total Assessment$579,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,367+4.0%
2024$11,887+1.3%
2023$11,736+4.9%
2022$11,192+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 20250, Page 60175

Property Sale

Sale
$748,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 20210, Page 17939

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5439, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1966