Skip to content

3 Annette RoadFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block4005
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,700
61%
Improvement Value:$179,200
39%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+4.0%
2024$9,421+1.3%
2023$9,302+4.9%
2022$8,871-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 6326, Page 685

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5947, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1966