Skip to content

21 Donna DrFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$748,500
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block4006
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2686SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,630
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,000
54%
Improvement Value:$251,000
46%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+4.0%
2024$11,168+1.3%
2023$11,027+4.9%
2022$10,516+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$748,500

To:

Sq Ft2,630DeedBook 20220, Page 11757

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6213, Page 891

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6012, Page 4

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5522, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1966