Skip to content

180 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2004

Property Information

Block4501
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-2194SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,156
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,800
39%
Improvement Value:$421,700
61%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+4.1%
2024$5,744-42.5%
2023$9,989+4.9%
2022$9,526+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024