Skip to content

8 Midvale AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block4501
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2879SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,764
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,700
58%
Improvement Value:$202,600
42%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+4.0%
2024$9,902+1.3%
2023$9,776+4.9%
2022$9,323-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,868DeedBook 20180, Page 19286

Property Built

Built

Year Built: 1965