Skip to content

184 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 1964

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block4501
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1924SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,933
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,900
64%
Improvement Value:$152,200
36%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,995+4.0%
2024$8,645+1.3%
2023$8,536+4.9%
2022$8,140+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,933DeedBook 20210, Page 79927

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12154, Page 6997

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5712, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1964