Skip to content

11 Kennedy DrFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block4505
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1765SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,140
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,400
58%
Improvement Value:$203,500
42%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+4.0%
2024$9,832+1.3%
2023$9,707+4.9%
2022$9,257+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5379, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1965