Skip to content

7 Kennedy DriveFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block4505
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,700
70%
Improvement Value:$120,300
30%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+4.0%
2024$8,212+1.3%
2023$8,108+4.9%
2022$7,732-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,132DeedBook 20220, Page 89185

Property Built

Built

Year Built: 1965