Skip to content

21 Barbara DriveFairfield, NJ 07004

Built 1957

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block4608
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SWF2G-3370SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,509
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
38%
Improvement Value:$428,600
62%
Total Assessment$693,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,807+4.0%
2024$14,231+1.3%
2023$14,051+4.9%
2022$13,400+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957