Skip to content

11 Barbara DrFairfield, NJ 07004

Built 1958

Last Sale Price
$759,900
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block4608
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,563
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,600
41%
Improvement Value:$378,200
59%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,730+4.0%
2024$13,197+1.3%
2023$13,030+4.9%
2022$12,425-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$759,900

To:

Sq Ft2,563DeedBook 20211, Page 15569

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 12431, Page 3141

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12383, Page 6125

Property Built

Built

Year Built: 1958