Skip to content

7 Henrietta DriveFairfield, NJ 07004

Built 1957

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block4609
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1104SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,694
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,300
56%
Improvement Value:$210,100
44%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+4.0%
2024$9,801+1.8%
2023$9,632+4.9%
2022$9,186+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,694DeedBook 20210, Page 1606

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12042, Page 6355

Property Built

Built

Year Built: 1957