Skip to content

164 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 1969

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block5101
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,600
54%
Improvement Value:$174,700
46%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+4.0%
2024$7,767+1.3%
2023$7,668+4.9%
2022$7,313-11.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20210, Page 8916

Property Built

Built

Year Built: 1969