Skip to content

121 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block501
Lot18
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1SMB-4700SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,500
34%
Improvement Value:$314,100
66%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+4.0%
2024$9,826+1.3%
2023$9,701+4.9%
2022$9,251-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20240, Page 34429

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12275, Page 3037

Property Sale

Sale
$540,500
DeedBook 6053, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 2004