Skip to content

6 Route 46Fairfield, NJ 07004

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block501
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SCB-1776SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,000,000
73%
Improvement Value:$362,600
27%
Total Assessment$1,362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,105+4.0%
2024$27,974+1.3%
2023$27,620+4.9%
2022$26,339+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

DeedBook 20230, Page 37672

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft240DeedBook 20160, Page 79329Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$374,500
DeedBook 12015, Page 4505

Property Built

Built

Year Built: 1989