Skip to content

14 Redwood Dr.Fairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block801
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1366SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,220
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
63%
Improvement Value:$126,400
37%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+4.0%
2024$7,062+1.3%
2023$6,973+4.9%
2022$6,650-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 20250, Page 25727

Property Built

Built

Year Built: 1961