Skip to content

3 Knoll RoadFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block5101
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1824SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,805
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
49%
Improvement Value:$234,200
51%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759+4.0%
2024$9,380+1.3%
2023$9,261+4.9%
2022$8,832+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 20180, Page 88989

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 6019, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1966