Skip to content

6 Cole RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block5404
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1888SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,800
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,300
57%
Improvement Value:$170,100
43%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510+4.0%
2024$8,179+1.3%
2023$8,076+4.9%
2022$7,701-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 12143, Page 5706

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6037, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1962