Skip to content

2 Knoll RoadFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block5101
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1673SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,766
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,800
52%
Improvement Value:$213,500
48%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,426+4.0%
2024$9,060+1.3%
2023$8,945+4.9%
2022$8,530+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,766DeedBook 20210, Page 88854

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6111, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1966