Skip to content

17 Hollywood AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1950

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block5404
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-3691SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,102
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,100
39%
Improvement Value:$386,400
61%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532+4.0%
2024$13,006+1.3%
2023$12,841+4.9%
2022$12,246-5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$281,500

To:

Sq Ft4,065DeedBook 20171, Page 6308

Property Sale

Sale
$707,500
DeedBook 12073, Page 7932

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5813, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1950