Skip to content

12 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1950

Last Sale Date
Feb 20, 1998

Property Information

Block601
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF - 960SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
64%
Improvement Value:$81,800
36%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+4.0%
2024$4,646+1.3%
2023$4,587+4.9%
2022$4,374+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950