Skip to content

110 Fairfield RoadFairfield, NJ 07004

Built 1955

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block1002
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SB-1160SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage1,124
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
53%
Improvement Value:$120,500
47%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+4.1%
2024$5,307+1.3%
2023$5,240+4.9%
2022$4,997-9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,124DeedBook 20211, Page 44936

Property Built

Built

Year Built: 1955