Skip to content

36 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block601
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,478
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
46%
Improvement Value:$206,700
54%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,251+4.0%
2024$7,931+1.3%
2023$7,830+4.9%
2022$7,467+17.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,010
DeedBook 12320, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1930