Skip to content

8 Linda PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1957

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block5001
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1062SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,600
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,700
58%
Improvement Value:$196,100
42%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+4.0%
2024$9,624+1.3%
2023$9,503+4.9%
2022$9,062-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957