Skip to content

441 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block113
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
31%
Improvement Value:$242,100
69%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+2.0%
2024$6,589+1.6%
2023$6,487+0.1%
2022$6,484+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 20250, Page 9948

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 20200, Page 88845Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$25,100

To:

DeedBook 12238, Page 1642

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6014, Page 743

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5945, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1953