Skip to content

56 Grove Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1915

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block116
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,600
29%
Improvement Value:$317,300
71%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+2.0%
2024$5,648+1.6%
2023$5,560+0.1%
2022$5,558+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 6101, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1915