Skip to content

51 Brighton Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1962

Last Sale Price
$151,020
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block128
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
30%
Improvement Value:$292,600
70%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+2.0%
2024$9,838+1.6%
2023$9,686+0.1%
2022$9,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$151,020

To:

Sq Ft2,424DeedBook 20220, Page 35369

Property Built

Built

Year Built: 1962