Skip to content

31 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1961

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block129
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
27%
Improvement Value:$349,300
73%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.0%
2024$9,522+1.6%
2023$9,375+0.1%
2022$9,370+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 12313, Page 3076

Property Built

Built

Year Built: 1961