Skip to content

95 22nd St.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$4,088
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block148
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
96%
Improvement Value:$6,000
4%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,789+2.1%
2024$2,733-16.9%
2023$3,288+0.1%
2022$3,287-15.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$4,088

To:

Sq Ft2,139DeedBook 20200, Page 59330

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12245, Page 8453

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6208, Page 91

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5940, Page 484

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5855, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1924