Skip to content

292-98 Nye Ave.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block177
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$459,800
30%
Improvement Value:$1,073,400
70%
Total Assessment$1,533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,415+2.0%
2024$43,540+1.5%
2023$42,882+0.1%
2022$42,840+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

To:

DeedBook 12208, Page 4