Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
125 S. 20th St.
Irvington, NJ 07111
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025
Property Information
Block176
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$266,700
19%
Improvement Value:$1,123,400
81%
Total Assessment$1,390,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,795 | +2.0% |
| 2024 | $31,168 | +1.5% |
| 2023 | $30,697 | +0.1% |
| 2022 | $30,667 | +2.7% |
Property History
No events match the selected filters.