Skip to content

42 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block201
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
DescriptionIND.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$875,500
60%
Improvement Value:$583,600
40%
Total Assessment$1,459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,493+2.0%
2024$54,400+1.5%
2023$53,578+0.1%
2022$53,526+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0